Beta Glukan Owsa – efektywny składnik aktywny w kosmetykach przeciwzmarszczkowych

wpis w: Składniki kosmetyków | 0

Beta-glukan jest naturalnym składnikiem aktywnym, liniowym biopolimerem złożonym z cząsteczek glukozy połączonych ze sobą w specyficzny sposób. Był przez długi czas stosowany w pielęgnacji skóry i w dermatologii jako trwały składnik nawilżający, formujący na powierzchni skóry zabezpieczający film.

Do innych jego znanych zalet należą m.in. zdolność do przyspieszenia gojenia ran, otarć, oparzeń. Beta Glukan ma poprawiać gojenie ran poprzez mechanizm wyzwalający stymulację kolagenu, aktywację komórek układu immunologicznego etc. Beta glukan jest składnikiem pozyskiwanym m.in. ze zboża, drożdży, jednak najbardziej aktywnym jest beta glukan owsa.

(foto: Siim Sindonen, 8stream.com / sxc.hu )
(foto: Siim Sindonen, 8stream.com / sxc.hu )

Właściwości nawilżające oraz lecznicze ( drobne rany i poparzenia ) beta glukanu są dobrze znane i szeroko wykorzystywane w medycynie i kosmetyce. Od zarania dziejów uzdrowiciele stosowali  owies i jego pochodne do leczenia stanów zapalnych i podrażnień skóry.  Dowody na to, że beta glukan może mieć ogromne znaczenie dla zapobiegania powstawania zmarszczek pojawiły się całkiem niedawno.

W roku 2005 zespół badawczy opublikował na łamach magazynu International Journal of Cosmetic Science wyniki swoich badań dotyczące penetracji skóry przez beta glukan i jego efektów dla celów walki ze zmarszczkami. Podczas eksperymentu przeprowadzonym na odizolowanych sekcjach skóry, naukowcy odkryli, że beta-glukan zdołał przeniknąć epidermis i dostał się do dermis przedostając się przez luki  między komórkami. Po 8-godzinnym zabiegu z zastosowaniem 0,5% roztworu beta-glukanu, 28% zastosowanego beta-glukanu przedostałosię do skóry i 4% dotarło do dermis ( czyli warstwy, gdzie następuje formowanie zmarszczek). Sekcje skóry na cele eksperymentu były zamrożone, a następnie potraktowane promieniami gamma.

W innej części eksperymentu naukowcy stosowali na 27 osobach 0,1% roztwór beta-glukanu lub placebo, dwa razy dziennie, przez osiem tygodni. Pod koniec doświadczenia okazało się, że miejsca, gdzie aplikowany był beta-glucan wyglądały znacznie lepiej niż te, gdzie nałożone było placebo. Zmarszczki i nierówności uległy zmniejszeniu o ok. 10-15%. Poprawie uległa także jędrność skóry.

Funkcje Beta Glukanu: 

– stymuluje syntezę kolagenu w skórze
– wspomaga leczenie ran, blizn
– zmniejsza uszkodzenia skóry wywołane nadmierną ekspozycją na słońce
– koi skórę
– łagodzi podrażnienia
– zapewnia nawilżenie
– formuje film ochronny na skórze, zapobiegający odpływowi naturalnej wilgoci
– zapobiega formowaniu zmarszczek (funkcja anti-age )