Fitoskładniki – co to takiego ?

wpis w: Suplementy, Witaminy, Zdrowie | 0

Fitoskładniki są to składniki chemiczne pochodzenia naturalnego, które zaliczane są do rozmaitych grup chemicznych. Są składnikiem prawie wszystkich owoców i warzyw, niezależnie od ich miejsca występowania czy sposobów uprawy.

Podstawowym wyróżnikiem fitoskładników spośród innych substancji jest fakt, iż posiadają bardzo intensywny kolor, zapach i aromat. Powszechnie mówi się o tych substancjach jako „witaminy nowej generacji”. Ta ogólnie przyjęta nazwa wzięła się z powodu wciąż odkrywania przez naukowców ich nowych właściwości.

Fitoskładniki stanowią naturalną barierę ochronną roślin, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem środowiska, m. in. owadami, bakteriami, wirusami, promieniami ultrafioletowymi itp. Stąd też warstwy roślinne, które mieszczą się tuż pod skórą są szczególnie bogate w fito składniki. Nie bez kozery mówi się, że biała skórka pod właściwą skórą pomarańczy ma działanie zdrowotne. Opinia ta przekazywana jest z ust do ust, niewielu jednak zdaje sobie sprawę w czym tkwi istota. Chodzi tu o nic innego jak właśnie o fitoskładniki, które posiadają dodatkowo działanie przeciwnowotworowe oraz antyoksydacyjne.

Kierując się powyższymi stwierdzeniami, nie bez powodu nasi rodzice i dziadkowie zachęcali nas w dzieciństwie do spożywania w miarę możliwości owoców wraz ze skórką. Być może nie zdając sobie do końca sprawy, mieli oni całkowitą rację właśnie ze względu na obecność fitoskładników. Najwięcej walk dzieci toczą z dorosłymi o zjedzenie jabłka bez skórki. Jeśli chcemy aby nasze pociechy cieszyły się długim zdrowiem i pełnią życia nie należy im w tej kwestii ulegać. W jakich jeszcze owocach jest ogromna ilość tych korzystnych substancji? Dostępne są one w jagodach, granatach, kiwi, żurawinie, brzoskwiniach, gruszkach, aronii, bananach, śliwkach, winogronach białych i ciemnych oraz grzybach Chaga.

Badania dowodzą, że fitoskładniki wzmacniają układ odpornościowy organizmu a także posiadają właściwości niszczenia guzów nowotworowych. W związku z tym lekarze zalecają spożywanie owoców i … aloesu. Fitoskładniki regulują ponadto poziom cukru we krwi a także zmniejszają stany zapalne i łagodzą bóle stawowe. Jest jeszcze wiele pozytywnych działań, które wykazują fitoskładniki, wiele z nich nie ma jednak jeszcze udowodnionych naukowo właściwości.

Chaga inonotus obliquus
Chaga inonotus obliquus

Sprawdź Grzyb Chaga (inonotus obilquus) - bogate źródło fitoskładników TUTAJ