Graviola – Soursop, flaszowiec miękkociernisty i działanie na raka

wpis w: Suplementy | 0

Graviola Flaszowiec miękkociernisty – dostępna w sklepie TUTAJ

oraz w sklepie w Warszawie, ul. Karowa 18a, tel. 022 / 8477587

Pochodzenie rośliny

Flaszowiec miękkociernisty z łaciny Annona muricata L., znany jest również pod nazwami Guanábana oraz Graviola. To roślina należąca do gatunku niewielkich drzew, które maksymalnie dorastają do wysokości 10 metrów. Glaviola jest rośliną rosnącą pierwotnie w Ameryce Środkowej oraz w Antylach. Jest rośliną całoroczną, a jej okres kwitnienia również przypada na cały rok. Flaszowiec miękkociernisty charakteryzuje się produkcją owoców zdatnych do spożycia, jakie dojrzewają każdego miesiąca. Graviola to wiecznie zielone drzewo pochodzące z Meksyku, Karaibów i Ameryki Środkowej oraz Południowej. Jest również uprawiane w części południowo-wschodniej Azji. Owoce, nasiona i liście są stosowane w leczeniu dolegliwości żołądkowych, gorączki, infekcji pasożytniczych, nadciśnienia oraz reumatyzmu. Sprzedawana jest w postaci kapsułek, tabletek, proszków do sporządzania naparów (bardzo gęstych) i w formie nalewki. Ludność Ameryki Południowej wykorzystuje owoce Glavioli w kuchni. Jest on popularnym owocem spożywanym na surowo oraz po wysuszeniu. Flaszowca miękkociernistego wykorzystuje się również do produkcji orzeźwiających napojów wieloowocowych, deserów, sałatek, jak również konfitur. Glaviola niezwykle korzystnie wpływa na organizm kobiet karmiących piersią, gdyż pobudza u nich wydzielanie się mleka. Ponadto kora tego drzewa wykazuje właściwości antybakteryjne oraz przeciwwrzodowe.

Graviola Annona muricata
Graviola Annona muricata

Działanie

Graviola jest jedną z najczęściej sprawdzanych roślin pod względem działania na osoby cierpiące na schorzenia onkologiczne. Graviola jest powszechnie stosowanym środkiem naturalny o działaniu uspokajającym i sprzyjającym leczeniu zakażeń, opryszczki oraz raka atakującego różne narządy.

Badania

Naukowcy wyizolowali z liści, kory i gałązek Gravioli acetogeniny, czyli związki fitochemiczne, uważane za substancje czynne występujące w tej roślinie. Etanolowe ekstrakty z Flaszowca miękkociernistego okazały się skuteczne w zwalczaniu wirusa Herpes simplex oraz Leiszmanii, pierwotniaka, który powoduje leiszmaniozę, jak również mięczaka słodkowodnego Biomphalaria glabrata. Graviola wykazuje również działanie przeciwdepresyjne ze względu na swoją zdolność do pobudzania receptorów odpowiadających za produkcję serotoniny. Ekstrakty z Flaszowca miękkociernistego wykazują ponadto działanie cytotoksyczne na komórki wątrobiaka oraz ludzkie sutkowe komórki gruczolaka. Jego działania dokładnie polega na zablokowaniu wykorzystaniu ATP i hamowaniu aktywności glikoproteiny błony komórkowej. Ale badania wpływu związków zawartych w Flaszowcu miękkociernistym na człowieka wciąż są w toku badań. Związki aktywne zawarte w Gravioli wykazały działanie przeciwnowotworowe podczas badań genetycznych w probówkach.

Graviola Annona murcata
Graviola Annona murcata

Substancje odżywcze i ich wykorzystanie

Owoce Flaszowca miękkociernistego cechują się bardzo dużą zawartością węglowodanów. Są bogate głównie we fruktozę, fosfor, potas oraz wapń. Stanowią również naturalne źródło witamin: A, C, B1 i B2. Podobnie, jak wiele innych owoców, także Gujabano świetnie wspierają nasz układ immunologiczny. Spożywanie owocu przyczynia się ponadto do obniżenia zbyt wysokiego ciśnienia, zmniejsza uczucie stresu i redukuje depresję, jak również ma korzystny wpływ na kojenie nerwów. Kraje Południowo-Wschodniej Azji słyną z wytwarzania wyrobów mydlarskich z ekstraktu z owoców Guyabano, gdyż wykazuje on silne oddziaływanie antybakteryjnie, jak również antygrzybiczne na skórę. Takie mydło ponadto doskonale nawilża oraz głęboko oczyszcza skórę.

Działania niepożądane

Substancje zawarte w Gravioli mogą powodować zaburzenia ruchowe i neurologiczne podobne do objawów podobnych do choroby Parkinsona.

Owoc Gujabano a chemioterapia

Owoc Gravioli znalazł również zastosowanie w medycynie naturalnej, gdyż jest on bogaty w acetogeniny, które charakteryzują się właściwościami hamującymi rozwój komórek nowotworowych.

Jak wspomniano wcześniej owoce Gravioli są ważnym źródłem węglowodanów, w szczególności cukrów prostych takich, jak glukoza oraz fruktoza, w dodatku są one bogate w witaminę C, potas, magnez, fosfor jak i żelazo. Liście Gujabano zawierają unikatowe substancje chemiczne znane jako acetogeniny annonaceowe. Związki te charakteryzują się intensywnym działaniem przeciwnowotworowym na określone zestawy komórek nowotworowych nawet przy stosunkowo niewielkich dawkach. Po raz pierwszy owoce Gujabano przebadano pod kątem działania przeciwotworowego w latach 70-tych ubiegłego wieku w USA. Głównym ośrodkiem badań był National Cancer Institute, który dowiódł, iż ta roślina zawiera acetogeniny odpowiadające za hamowanie rozwoju komórek nowotworowych, w tym u osób cierpiących na nowotwory piersi, prostaty, trzustki, płuc oraz na chłoniaka. Substancje znajdujące się w owocach Gujabano wykazały działanie na dwanaście rodzajów nowotworów, a ponadto oddziałują na organizm niszcząc jedynie komórki nowotworowe nie wywołując działań niepożądanych wobec zdrowych tkanek, co z kolei jest przeciwieństwem bardziej znanej metody leczenia raka – chemioterapii, jaka odpowiada za wywoływanie szeregu działań niekorzystnych wobec komórek zdrowych.

Ponadto analizy laboratoryjne realizowane w Purdue University w Indianie udowodniły, iż acetogeniny wykazują oddziaływanie antyrakowe silniejsze aniżeli często wykorzystywane lekarstwa w odniesieniu do leczenia nowotworu piersi, który jest bardziej oporny na ich oddziaływanie. Niestety ta roślina wciąż jest mało popularna. Być może przyczyną takiego stanu rzecz jest spisek potężnych koncernów farmaceutycznych, które nie chcą ujawniać jej intensywnego działania antyrakowego, gdyż to zrujnowałoby ich biznes. Według niektórych źródeł, Flaszowiec miękkociernisty wykazuje nawet 10 000 razy skuteczniejsze działanie od chemioterapii.

Annona_muricata_fleur kwiat
Kwiat Annona Muricata , źródło Pancrat, commons.wikimedia.org, CC BY-SA 3.0

Stosowanie Gravioli

Wpływ owocu Flaszowca miękkociernistego na zdrowie został potwierdzony przez liczne grono niezależnych naukowców z dziedziny medycyny. W związku z tym acetogeniny znajdujące się w flaszowcach budzą coraz więcej emocji oraz zainteresowania wśród onkologów. Badania in vitro (realizowane w probówce) przynoszą kolejną nadzieję na nowszy i bardziej skuteczny lek na raka. Jak powszechnie wiadomo, udowodniono już liczne lecznicze właściwości owocu Flaszowca miękkociernistego. Naukowcy najbardziej polecają stosowanie tej rośliny w jak najbardziej naturalnej postaci.

Rak piersi

Rak piersi jest chorobą, podczas której tworzą się komórki nowotworowe w tkankach tego narządu. Jest on najbardziej rozpowszechnioną formą nowotworu u kobiet. Współczesne metody leczenia, jak chemioterapia i mastektomia są metodami inwazyjnymi i wyniszczającymi organizm, które ponadto wymagają długiego okresu rekonwalescencji.

Graviola jako alternatywna, która pomaga w leczeniu nowotworu piersi

Dobrą wiadomością jest pojawienie się Gravioli na rynku medycyny alternatywnej. Produkty te otrzymuje się z liści drzewa znanego również jako „Muricata annona”. Charakteryzują się one silnym działaniem, występują w pod postacią skruszonych ziół oraz kapsułek. Również dostępny jest ekstrakt z Gravioli, który jest łatwo przyswajalny po trawieniu, mimo iż proces trawienia u osób korzystających z chemioterapii jest zaburzony.

Istnieje wiele badań, które udowadniają, że owoc Gravioli stanowi naturalny produkt antyrakowy. Badania naukowe prowadzone na Uniwersytecie Purdue w stanie Indiana w USA oraz Japonii dowiodły wyjątkowych korzyści w leczeniu niektórych rodzajów nowotworów, szczególnie tych atakujących narządy takie, jak: płuca, piersi, trzustka oraz prostata.

Jego skuteczne działanie opiera się na wysokiej zawartości acetogeniny, która w przeciwieństwie do adriomiciny (substancja, którą stosuje się w chemioterapii) wykazuje działanie selektywne wobec komórek nowotworowych bez uszkodzenia zdrowych tkanek. Mówi się, że acetogenina jest około 10000 razy bardziej skuteczna niż adriamycyna. Ponadro owoc Gravioli zawiera wiele enzymów, które są niezbędne w zwalczaniu różnych rodzajów raka, w tym związki: annomuricina i muricatocinas A i B, które odpowiadają za działanie cytotoksyczne na raka płuc i inne ludzkie komórki nowotworowe, a także zidentyfikowane jako komórki nowotworowe MCF-7. Anomutacina jest efektywna cytotoksycznie wobec trzustki, raka wątroby i jelita grubego.

annonacina z gravioli
annonacina z gravioli

Wykorzystanie w medycynie ludowej i w leczeniu raka

Annona muricata lub Guananbaba, czy też owoc Graviola jest przedmiotem badań naukowców od 1940 roku. Sprawdzany jest pod kątem skuteczności oraz bezpiecznego wpływu na organizm i stanowi alternatywne lekarstwo na raka. Ta tropikalna roślina rosnąca w Ameryce Środkowej i Południowej jest celowo uprawiana z uwagi jej właściwości lecznicze od ponad trzech wieków. Kora, owoce, liście i korzenie znajdują zastosowanie w medycynie ludowej głównie jako środki uspokajające. Jednak rodzime drzewo Ameryki Południowej jest używane przez uzdrowicieli w celu zwalczania dolegliwości, takich jak choroby serca, zapalenie stawów, zaburzenia czynności wątroby, gorączka oraz astma.

Badacze odkryli, że Graviola ma niezwykłe potencjalne właściwości lecznicze, a testy przeprowadzone w warunkach in vitro dały pozytywne wyniki. Jednak dotąd nie wykonano żadnych prób klinicznych na ludziach i zwierzętach.

National Cancer Institute przeprowadził pierwsze badania kliniczne na nowoczesnych preparatach wykonanych z wyciągu z Graviola w roku 1976. Badania wykonane na Uniwersytecie wykazały, że komórki rakowe prostaty, płuc i trzustki zostały zabite przez substancje aktywne zawarte w tej roślinie. Dalsze badania przeprowadzono w celu zbadania wpływu substancji chemicznych drogą badań laboratoryjnych, jednak testy na ludziach lub zwierzętach zapewnią uzyskanie ostatecznej oceny. Prace naukowe w Korei doprowadziły do ustalenia, że wyciąg​​ z Gravioli wpływa na komórki raka jelita grubego w taki sposób, iż niszczy jest skuteczniej i jest 10000 razy silniejszy niż adriamycyna, popularna w chemioterapii. Wyizolowanie substancji aktywnej z Gravioli, która odpowiada za tak skuteczne działanie antynowotworowe z pewnością przyczyni się do jeszcze większej skuteczności.

Znane są skutki uboczne chemioterapii, która jest stosowana w leczeniu nowotworów takich, jak rak płuc i inne. Do najpopularniejszych skutków ubocznych może należeć wypadanie włosów, nudności. Jednak Graviola ukierunkowana jest na zabijanie wyłącznie komórek rakotwórczych pozostawiając w spokoju normalne zdrowe komórki, co jest znacznie bardziej korzystne niż stosowanie toksycznych leków, które mogą zabić raka, ale także zdrowe komórki.

CZYSTA GRAVIOLA W KAPSUŁKACH

z liścia i łodygi KUPISZ  TUTAJ

 

Zobacz także:

Witamina MEGA B KOMPLEKS – TUTAJ

Witamina B-12 Metylokobalamina TUTAJ

Tokoferole i tokotrienole Holistic TUTAJ

Witamina K2 MK7 Menachinon z natto TUTAJ

……

Więcej informacji: TUTAJ