Holistic Chaga jako alternatywa dla czarnej herbaty

wpis w: Aktualności, Suplementy | 0

Holistic Chaga

Napój Chaga wykonany jest z suszonego grzyba Inonotus obliquus. W jego skład wchodzą naturalne witaminy, minerały, pierwiastki śladowe, polisacharydy, kwas betulinowy, melaninę, fitoskładniki, ergosterol, beta glukan, sponiny, sterole, triterpeny, SOD (SuperOxide Dismutase – dysmutaza ponadtlenkowa)oraz kompleks aminokwasów.

Przez wielu ekspertów, Chaga uważany jest za króla wśród grzybów leczniczych, przed reishi, shiitake, maitake oraz agaricus blazei.
Chaga od Holistic pochodzi z Finlandii. Grzyb jest suszony i mielony do rozmiaru odpowiedniego dla sitek do herbaty. Drobinki możesz oczyszczać i używać wielokrotnie, aż do chwili, gdy utracą kolor. Chaga ma delikatny posmak wanilii i nie wymaga słodzenia.
Zawartość:
50 gramów delikatnie suszonego grzyba z brzozy, mielonego do rozmiaru ziarenek pasujących do sitek do herbaty
Dozowanie: Ok. 1-2 łyżeczki na 1 litr wody (4 filiżanki). zalej wrzącą wodą i pozostaw do osiągnięcia bursztynowego koloru. Pij 1-4 filiżanki dziennie, rozpoczynając od 1 i stopniowo zwiększając.

 

Chaga
Chaga zalicza się do grupy żywności określanej mianem Superfood, czyli żywności o specjalnych właściwościach. Chaga rośnie wolno w lasach i każdy może po niego sięgnąć i czerpać z niego przyjemność. Z przyczyn bezpieczeństwa, przed zbieraniem należy poprosić właściciela terenu o zgodę ponieważ zbiory mogą uszkodzić drzewo.

Chaga jest rosyjskim słowem określającym grzyb i jest stosowane międzynarodowo dla odróżnienia herbaty wykonanej z Inonotus obliquus. Inonotus obliquus jest grzybem przypominającym czarną, guzowatą narośl na powierzchni brzozy (ale także na innych drzewach liściastych, co zdarza się jednak rzadziej). Rośnie w Skandynawii, Europie Wschodniej, Rosji, Korei, Chinach, Japonii, a także w północnej części Ameryki Północnej. Eksperci określają go jako króla wśród grzybów leczniczych, przed reishi, shiitake, maitake i agaricus blazei.  Na drzewie utrzymuje się przez 15-30 lat, skąd wysysa i koncentruje wartości odżywcze.

Indianie Ameryki Północnej uznawali go za świętą roślinę leczniczą. Na Syberii, grzyby Chaga nazywane były darami bogów oraz grzybami nieśmiertelności. Japończycy nazywają je diamentami lasów, a w Chinach jest królem roślin. Nazwa norweska to kreftkjuke (krafta=rak). Nazwa łacińska to Inonotus obliquus.

Chaga jest popularny częściowo z uwagi na substancje, które są stosowane w niektórych obszarach medycyny, częściowo dlatego, gdyż w już w swojej naturalnej postaci zawiera minerały, pierwiastki śladowe, polisacharydy, polisacharydy, kwas betulinowy, melaninę, ergosterol, beta glukan, sponiny, sterole, triterpeny, SOD (SuperOxide Dismutase – dysmutaza ponadtlenkowa) i kompleks aminokwasów, ale przede wszystkim – fitoskładniki! Chaga jest prawdziwym czempionem, jeżeli chodzi o fitoskładnikii, charakteryzując się pojemnością antyutleniającą ORAC 60000-350000. Dla porównania, pojemność antyutleniająca kakao – 30000, jagody goji – 25000, acai – 18000, dzikie jagody – 9000 ORAC.

 

Chaga jest prawdopodobnie najsilniejszym grzybem witalnym, który tej pory odnaleziono.

 

Według tradycyjnej medycyny chaga:

  • wpływa na układ krążenia
  • wspiera system immunogoliczny
  • wspiera konwencyjne leczenie nowotworów
  • wpływa na funkcję jelit
  • harmonizuje ciśnienie krwi
  • działa przeciwzapalnie
  • działa antywirusowo

 

Czym jest ORAC ?
ORAC oznacza Oxygen Radical Absorbance Capacity – zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu przez przeciwutleniacze i jest mierzona w 100 gramach pożywienia. ORAC odnosi się do siły substancji w neutralizowaniu wolnych rodników. Wysoki wskaźnik ORAC w żywności pomaga zachować młodość i zdrowie! ORAC jest najpowszechniej stosowanym sposobem pomiaru fitoskładników w żywności, chociaż dalekim od doskonałego. Wskaźnik ORAC umożliwia porównywanie poszczególnych pokarmów, co do ich siły łączenia wolnych rodników.

big_grzyb_Chaga_Inonotus_obliquus___1_
Woda nie zawierająca fitoskładników, ścierając się z pożywieniem zwiększa swoją wartość ORAC, co m.in. oznacza, że wartość ORAC może być różna dla tego samego pożywienia. (jeżeli robimy herbatę z Chaga, wartość ORAC będzie niższa dla herbaty słabszej).
Nie trzeba się obawiać dzienną wielkością spożycia ORAC. Nasze ciało potrzebuje rozmaitych fitoskładników z rozmaitych źródeł. Dobry adres dla tych wszystkich, którzy chcą zgłębić zagadnienie

Jak się przyrządza Chaga ?
Chaga od Holistic jest mielony do rozmiarów, który odpowiada sitku od herbaty. Pozwól mu namoknąć, aż do momentu, w którym herbata nabierze bursztynowej barwy. Z tej samej porcji Chaga możesz przyrządzać herbatę tak długo, jak długo będzie uzyskiwała kolor.

Jak smakuje Chaga?
Chaga od Holistic ma delikatny posmak prawdziwej wanilii. Prawdziwa wanilia nie smakuje jak znane wszystkim  lody waniliowe ze sztucznym ekstraktem waniliowym z dużym dodatkiem cukru ale ma cudowną dymną nutę jak prawdziwa wanilia.
Dodatkowo, Chaga charakteryzuje się naturalną słodyczą, która nie jest tak jasno wyczuwalna, gdy pijesz ją czystą, jednak jak zauważysz w receptach, bardzo dobrze jest zmieszać herbatę z kakao lub przyprawami jak imbir oraz chilli, bez konieczności słodzenia miodem lub cukrem kokosowym. Imponujące!

Jak stosować Chaga ?
Przede wszystkim, jako dobrą i super zdrową herbatę. Chaga możesz stosować także jako bazę swoich koktajli, zastępując ją wodę. Zasadniczo, wszystkie potrawy, gdzie stosujesz wodę, możesz spróbować przyrządzić z użyciem Chaga (np. owsiankę). Jest to zarówno smaczne, jak i zdrowe.
Chaga bardzo dobrze komponuje się z czekoladą. Kup czekoladę mleczną i zmieszaj jedną część czekolady z dwoma częściami Chaga (lub każde po połowie).
Chaga stosowana jest także dla barwienia tkanin i papieru (na żółto). Grzyb może być także wykorzystany
jako kadzidło.

Pomysł na przepis:

Chaga-Coco
3 dl świeżo przyrządzonej herbaty chaga
1 łyżka stołowa kakao
1 łyżka stołowa oleju kokosowego
Jeżeli masz takie życzenie, możesz sobie dogodzić dodając 1 łyżeczkę miodu lub cukru kokosowego oraz doprawić 1 łyżeczką cynamonu.

 

Inga-Chaga
3 dl świeżo przyrządzonej herbaty Chaga
3 cm świeżego, obranego imbiru
Plasterek cytryny

 

Chaga-Chilli
3 dl świeżo przyrządzonej herbaty Chaga
Sok z jednej cytryny
1 łyżkeczka proszku chilli
Dosłodź do smaku.

 

Chagalatte
3 dl świeżo przyrządzonej herbaty Chaga
1 łyżeczka wanilii
1 łyżka stołowa kakao
2 łyżeczki miodu
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
1 łyżeczka cynamonu
0,5 dl mleka migałowego (lub jakiegokolwiek mleka)

 

Chiachaga
3 dl świeżo przyrządzonej herbaty Chaga
1 łyżeczka ziaren Chia
2-3 łyżeczki soku z cytryny
1 łyżeczka miodu (jeżeli potrzeba)

 

Ziarna Chia dodaj do herbaty, zamieszaj i pozostaw na 5 minut lub dłużej (im dłużej będą naciągały, tym bardziej żelowata będzie konsystencja Chiachaga). Zmieszaj z pozostałymi składnikami. Wypij wszystko, razem z nasionami. To jest właściwie iskiate indian Tarahumara, ale przyrządzone z Chaga zamiast wody. Wspaniała rozgrzewka przed Twoim następnym pustynnym maratonem.

 

Holistic Chaga grzyb Inonotus obliquus 50g